Top
3 prejavy, ktoré môžu znamenať šedý zákal

3 prejavy, ktoré môžu znamenať šedý zákal

Vyšetrenie u očného lekára je pri akomkoľvek podozrení na zrakové ochorenie prvým krokom. Nasledujúce 3 body sú predpoklady k tomu, že ide o prejavy šedého zákalu.

Šedý zákal v skratke

Na očnej šošovke, ktorá je za normálnych okolností číra, sa vytvára povlak. Nie je to proces, ktorý vznikne z týždňa na týždeň, ale môže trvať aj niekoľko rokov. Vo vyššom veku (nad 55 rokov) trpí šedým zákalom až 90 % ľudí, už zriedkavejšie postihuje toto ochorenie mladých.

Dnes sa však dá chorá očná šošovka pomocou najmodernejších technológií nahradiť zdravou. Nie však vždy musí dôjsť až k operácii, to záleží od vývoja choroby. Šedý zákal môžete mať na jednom oku, ale aj na oboch, a to v odlišnom rozsahu.

1.  Rozmazané videnie a nejasné farby

Ak je očná šošovka poškodená rovnomerne, obraz pred vami nemá jasné kontúry. Farby, ktoré ste doposiaľ videli ostro, strácajú sýtosť.

2. Orlí zrak sa zhoršuje v noci

Ďalšou možnosťou narušenia šošovky je to, že sa zakalí iba jej časť. Prejavom tohto druhu šedého zákalu je znížená citlivosť na videnie v noci. Nebezpečné je to pre profesionálnych šoférov alebo ľudí, ktorí musia byť v nočných hodinách ostražití.

3. Dvojité videnie vecí

Keď je zasiahnuté jadro alebo centrum očnej šošovky, príznakom pre človeka je zdvojené videnie. Môžete zažívať podobný pocit, ako keď ste „spoločensky unavení”.

Spôsobuje ho starnutie oka, ale aj lieky či UV žiarenie

Často sa prejavuje u dôchodcov po 65. roku života, čo je spôsobené prirodzeným strácaním pružnosti a zrakovej ostrosti. Okrem zvyšujúceho sa veku môže byť príčin niekoľko – poranenie oka, užívanie kortikoidov a liekov na cukrovku, UV žiarenie, ale šedý zákal zvykne byť aj dedičný.

Je možná prevencia?

100 % istotu vzniku choroby nemáte nikdy, ale predsa jej môžete predísť zdravou stravou a vyhýbaniu sa rizikových faktorov. Vyvarujte sa preto fajčeniu a v lete si chráňte oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Nezabúdajte na dopĺňanie antioxidantov, ktoré zachytia škodlivé látky prenikajúce do vášho tela.

 

Nie je možné pridávať komentáre.