Top
5 zaručených spôsobov, ako si vybrať okuliare, aby vám sedeli

5 zaručených spôsobov, ako si vybrať okuliare, aby vám sedeli

Mnoho ľudí sa bojí nosiť okuliare, lebo si myslia, že narušia ich vzhľad a pridajú im roky navyše. Môže to byť presne naopak. Prečítajte si 5 zásad, podľa ktorých si zvolíte okuliare slúžiace vášmu štýlu a komfortu.

Hodnoty dioptrií a účel nosenia

Pri výbere dioptrických okuliarov určite navštívte optiku. Optometrista vám zmeria hodnoty a prispôsobí im vaše nové okuliare. Mali by byť správne vycentrované. Okuliarové šošovky by mal držať rám, ktorý vás netlačí a nosí sa pohodlne. To všetko však musí pasovať k typu vašej tváre, farbe vlasov a celkovému životnému štýlu.

Najdôležitejšie otázky sú, na aký účel budete okuliare používať a aké sú vaše hodnoty dioptrií. Od nich sa následne odvíja výber šošoviek a rámu. Aj pri vyšších dioptriách sa môžete tešiť z nenápadného dizajnu v podobe materiálu s vyšším indexom lomu. Optik vám ho prispôsobí na mieru.

2. S rámom alebo bez rámu?

Poznáme dva typy rámov – bezrámové a celoočnicové. Bezrámové sú ľahké a pružné, ale kvôli skrutkám, ktoré ich držia, sa ťažšie čistia. Celoočnicové sú výraznejšie a sú vhodné aj pri vysokých dioptriách.

3. Overená trojka: Kov, titán, plast

Kov je všeobecne pevný, dlho vydrží a na očiach pôsobí nenápadne. Pre alergikov na nikel a ľudí, ktorí sa veľa potia, však nebudú okuliare s kovovým rámom dobrým riešením. Alternatívou je pre nich titán, ktorý lepšie znáša pot a je až o 50 % ľahší ako rám z bežného kovového materiálu.

Druhým častým materiálom, ktorý sa používa, je plast. Je obvyklé, že ľudia nosia farebné hrubé plastové rámy, ktoré si všimnete už z niekoľkých metrov. Dnes je to symbolom inakosti a moderného života. Plastové rámy sa vyrábajú z acetátu celulózy, ktorý je ľahký a tvarovateľný a je vhodný pre nositeľov vyšších mínusových dioptrií.

Tí, ktorí nosia mulitfokálne alebo bifokálne šošovky, by si mali zaoobstarať rám so sedielkom, ktorý možno flexibilne nastaviť.

4. Kontrast s typom tváre

Zásadou je, aby bol tvar rámu v kontraste s tvarom tváre. Pre ľudí so štvorcovým typom sa odporúča nosiť úzke oválne okuliare, ktoré zjemnia ostré hrany tváre. Pre guľaté tváre sú vhodné rámy, pri ktorých je šírka väčšia ako dĺžka. Ideálnym výberom sú hranaté a oválne okuliare.

Ak máte tvár obdĺžnikového typu, môžete nosiť bezrámové okuliare. Ak smeruje trojuholník zhora nadol, zvoľte polovičný hrubý rám v dolnej časti. Ak smeruje opačne, budú vám pasovať okuliare s hrubým rámom v hornej časti.

Najlepšie zo všetkých sú na tom ľudia s oválnou tvárou, ktorí podobne ako pri náušniciach môžu experimentovať. Väčšinou im pristane všetko.

5. Ešte niekoľko rád

Horná hrana rámu by mala končiť pod obočím a spodná hrana by sa nemala dotýkať tváre. Voľte primeranú veľkosť, aby pohľad cez okuliare nebol skreslený. Rám by nemal tlačiť ani z očí padať.

Veľa príjemných chvíľ s vašimi novými okuliarmi. 

 

Nie je možné pridávať komentáre.