Top
7 každodenných tipov na očné cviky, ktoré vás zbavia únavy

7 každodenných tipov na očné cviky, ktoré vás zbavia únavy

Tak, ako sa staráme o svoje telo a psychiku, mali by sme myslieť aj na zdravie očí. Ktoré očné cviky sa vám zídu, či ste administratívny pracovník, zdravotná sestra, alebo vodič kamiónu?

William Bates a jeho metóda

Očný americký lekár William Bates je známy tým, že vymyslel jednoduché očné cvičenia, ktoré zmierňujú príznaky unaveného zraku. Holistický prístup, z ktorého je táto metóda odvodená, nevníma orgány tela samostatne, ale v prepojení s celým telom a mysľou.

Sústava základných siedmich cvičení zlepšuje periférne videnie, zvyšuje vnímanie kontrastov a zmierňuje únavu očí. Pomáha k relaxácii oka, jeho vyššej sile a flexibilite. Stúpenci Batesovej metódy tvrdia, že pomocou posilňovania zraku a správnej stravy si dokážeme odstrániť aj niektoré problémy so zrakom. Poruchy ako sivý zákal je treba riešiť pomocou špecialistov a vhodnej liečby.

Batesove cviky môže aplikovať ktokoľvek a kedykoľvek. Zrakové cvičenia je však nevyhnutné robiť pravidelne a bez okuliarov. Základom úspechu pri cvičeniach je uvoľniť sa, zhlboka dýchať a mať pokojnú myseľ.

Sedem základných očných cvikov

Zavrite si oči a predstavte si hocijaký predmet. Skúste si vybaviť čo najvernejší opis jeho farby. Predmety, ktoré vidíme v našej mysli, nám pomáhajú vidieť ich jasnejšie aj v skutočnosti.

2. Rýchlo preskakujte pohľadom z jednej veci na druhú. Cvičenie robte niekoľko minút.

3. Žmurkajte v priebehu 10 sekúnd aspoň dvakrát. Tým sa vám oči zvlhčia a budú hneď menej unavené. 

4. Nepriame dotyky dlaní. Posaďte sa na stoličku, oprite si lakte o stôl. Vyrovnajte sa. Bez priamych dotykov si oči prikrývajte dlaňami aspoň 10 minút. Opakujte to minimálne dvakrát denne.

5. Oplachovanie vodou je účinným regenerátorom únavy. Na ranné prebudenie je výborné ovlažiť si ich dvadsaťkrát teplou a dvadsaťkrát studenou vodou. Večer, keď idete spať, iba pozmeníte poradie, a teda si ich opláchnete najprv studenou a potom teplou vodou. Pripravíte tak oči na spánok.

6. Oči posilníte aj zaostrovaním na blízke a vzdialené predmety. Zdvihnite jednu ceruzku vo vzdialenosti 75 mm od očí a druhú na dĺžku vašej ruky. Najprv zaostrite na jednu ceruzku, potom na druhú. Striedajte to.

7. Hýbte sa z boka na bok, z jednej nohy na druhú. Váš zrak by sa mal pohybovať prirodzene s telom. Nezabudnite pravidelne dýchať. Relaxáciu umocníte príjemnou hudbou.

Alternatívnym prístupom k zraku sa zaoberá viacero lekárov či kultúr. Marc Grossman pomáha pacientom zlepšovať zrak prostredníctvom zmeny životného štýlu, redukcie nezdravých potravín a očnej jógy. Inšpirujte sa jeho tromi základnými cvikmi vo videu:

Starajte sa o svoj zrak rovnako ako o iné časti tela

Nezabúdajte na to, že telo je prepojená sústava orgánov, a preto sa oň treba starať komplexne. Oči sú filtrom všetkého, čo v živote máte. Preto k nim pristupujte minimálne rovnako ako k chrbtici, hlave alebo nohám.

 

Nie je možné pridávať komentáre.