Top
Čo je vlastne tá obávaná presbyopia?

Čo je vlastne tá obávaná presbyopia?

Presbyopia, ktorej sa tiež hovorí vetchozrakosť, raz dostihne každého z nás. Ide o prirodzené starnutie oka, proti ktorému neexistuje žiadna prevencia. Napriek tomu ale nie je čoho sa báť. V súčasnosti ide presbyopia ľahko korigovať pomocou moderných progresívnych okuliarových šošoviek, ktoré tiež môžete poznať pod názvom multifokálne okuliare.

V mladosti je naša očná šošovka dostatočne pružná. Dobre tak zaostruje na všetky vzdialenosti. Dokiaľ máme zrak v poriadku, berieme ako samozrejmosť, že krásne vidíme na mobilný telefón a pritom môžeme po očku sledovať televíziu aj deti hrajúce sa za oknom na záhrade. S pribúdajúcim vekom sa ale vlastnosti našich očných šošoviek menia a znižuje sa funkcia ich ciliárnych svalov. Prichádzajú problémy zaostriť na krátke vzdialenosti.

Očná šošovka pracuje na veľmi podobnom princípe ako šošovka fotoaparátu, ktorá zaostruje na predmet. Očná šošovka slúžina refrakciu (lomenie) svetla, ktoré vysiela ďalej na sietnicu. S pribúdajúcim vekom ale stráca pružnosť a nedokáže už dokonale zaostriť. Ak ste doteraz potrebovali okuliare do diaľky, presbyopia sa vás bude týkať neskôr než tých, ktorí nosili okuliare na blízko. Tým sa dioptrie ešte zosilnia.

Presbyopia prichádza pomaly, ale iste

Presbyopiu poznáte v momente, keď sa po prekročení 45. roka pristihnete, ako odďaľujete text od očí. Uvidíte zle na blízko, vaše oči budú rýchlo unavené a z rozostreného videnia vás začne bolieť hlava.

V raných fázach presbyopie stačí text držať ďalej od očí a nájsť vzdialenosť, v ktorej je text ostrý. Postupne vám ale ruka bude príliš krátka a zhorší sa aj videnie na strednú vzdialenosť, keď zle uvidíte napríklad na monitor počítača alebo na televíziu, a potom aj do diaľky.

Zhoršovanie zraku sa zastaví a ďalej nezhoršuje až v približne šesťdesiatich rokoch. To je mnoho z nás ešte v dobrej kondícii a ako starčekovia sa necítime. A ani nemusíte! Existuje jednoduché riešenie. Stále si tak môžete užívať život naplno.

Elegantným riešením sú multifokálne okuliare

Už nemusíte striedať okuliare na blízko a do diaľky alebo nosiť nevzhľadné bifokálne sklá rozdelené viditeľnou čiarou, ktoré vám doprajú dobré videnie len na blízko alebo do diaľky. Tým už odzvonilo! Komfortný pohľad na všetky krásy sveta vám doprajú multifokálne okuliarové skláVarilux.

Multifokálne okuliare si na rozdiel od okuliarov na čítanie nemusíte stále dávať dolu a okuliarové šošovky môžu byť individuálne prispôsobené na mieru vašim potrebám. Samozrejmosťou je aj riešenie vašej zrakovej vady.

Garancia na multifokálne sklá Varilux

Vedeli ste, že prvé progresívne okuliarové šošovky na svete boli práve Varilux? Vynájdené boli firmou Essilor už pred viac než 50 rokmi a výrobca do ich ďalšieho vývoja investuje viac než 160 mil. EUR ročne.

Aby vám multifokálne okuliare dobre slúžili, zverte sa do rúk odborníka, Varilux špecialistu. Bojíte sa, či budete s okuliarmi spokojní? Na multifokálne okuliarové sklá je poskytovaná garancia 100 % spokojnosti, alebo výmeny po dobu 30 dní.

Nieste si istí, či už presbyopia dostihla aj vás? Objednajte sa na vyšetrenie u svojho optometristu! Prehľadnú mapku očných špecialistov nájdete na www.najdioptiku.sk.

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej náš blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.varilux.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus a môžete si tak vyskúšať multifokálne okuliare „nanečisto“.

 

Nie je možné pridávať komentáre.