Top
Essilor See Change pomohla k jasnému videniu 3000 srílanským sirotám a pestovateľom čaju

Essilor See Change pomohla k jasnému videniu 3000 srílanským sirotám a pestovateľom čaju

Nadácia Essilor Vision Foundation India podporila program očnej starostlivosti na Srí Lanke. O skúsenosti z tejto misie sa s nami podelila lekárska koordinátorka Regina Lau.

Začiatkom tohto roka zamierili štyria optometristi, štyria študenti optometrie a traja dobrovoľníci z Austrálie na Srí Lanku, ostrovného štátu v Indickom oceáne známeho ako druhý najväčší čajový vývozca na svete, aby sa zapojili do miestnej misie starostlivosti o zrak.

Okrem obrovskej podpory od miestnych dobrovoľníkov pomohlo k vzniku tejto iniciatívy tiež niekoľko organizácií, medzi ktoré patria Tea Leaf Trust, Lebara Foundation, Rotary Club of Colombo, Rotari Club of Mill Point a Mount Lawley v Austrálii, Global Hand Charity a už spomínaná Essilor Vision Foundation India, ktorá sponzorovala prvých 900 okuliarov.

Spoločnými silami usporiadali niekoľko akcií skríningov, pri ktorých vyšetrili každý deň v priemere 550 Srílančanov, prevažne deti v detských domovoch a zberačov lístkov čaju, z ktorých mnohí žijú pod hranicou chudoby. Približne 2600 ľudí, ktorí potrebovali okuliare, ich na mieste hneď dostali.

Zdravotnícky tím sa stretol s neuveriteľnými ľudskými osudmi

Regina Lau, zdravotnícka koordinátorka z organizácie Global Hand Charity, popísala svoje pocity z pohľadu na toľko ľudí, ako cestujú z ďalekých dedín, aby si nechali skontrolovať zrak: „Bolo pre nás ťažké pochopiť, ako mohli niektorí ľudia žiť s takým ťažkým poškodením zraku bez korekcie. Napríklad mladá matka dvoch detí, ktorá stále narážala do stien. Zistili sme, že jej dioptrie dosahovali neuveriteľných -12D! Jeden z mojich kolegov mal pacientku s dioptriami -30D, ktorá mala len 18 rokov. Poslal pre ňu do Melbourne objednávku na špeciálne vyrobené okuliarové šošovky na mieru. Kvôli nedostatočnej existujúcej korekcii doteraz nemohla vidieť takmer nič. Dúfajme, že nové okuliare budú mať pozitívny vplyv na kvalitu jej života.“

Pre mnoho z pacientov, ktorí žijú pod hranicou chudoby, súaj okuliare za veľmi nízku cenu investíciou, ktorú si bez finančnej podpory nemôžu dovoliť. „Niektorí starí ľudia musia počkať niekoľko rokov, než im ich vnúčatá zarobia na okuliare, ktoré stoja zlomok toho, na čo sme zvyknutí. Vyrazilo mi to dych. Naša cena za polovicu šálky kávy môže byť v ich živote veľkou sumou! To upozorňuje na nepomer medzi životmi nás všetkých,“ hovorí Regina Lau.

Tiež sme hovorili s manažérom charitatívnej organizácie Tea Leaf Trust. Zdôraznil nielen nedostatok, ale i cenovú nedostupnosť služieb starostlivosti o zrak: „V tejto oblasti niesú takmer žiadne zariadenia na primárnu očnú starostlivosť. Tých niekoľko, ktoré sa tam nachádzajú, si bežní ľudia nemôžu dovoliť.“

Chudobní obyvatelia Srí Lanky sú dobrosrdeční a pohostinní

Austrálsky tím bol prekvapený, aké pohostinstvo a duch spolupatričnosti panuje medzi miestnymi obyvateľmi. „Miestna pomoc bola obrovská, máme k dispozícii aj veľa miestnych dobrovoľníkov. Jeden z nich povedal, že naša návšteva ich komunitu veľmi pozdvihla, a pomáhal nám celý svoj voľný víkend. Boli sme tiež pozvaní na čajovú plantáž jedného z dobrovoľníkov a bolo to fascinujúce. Pozval nás na grilovanie a ešte nám venoval tašku plnú nádherných čajových lístkov. Je to súčasť ich ostrovnej kultúry, že zdieľajú to, čo majú.

Iniciatíva mala obrovský úspech. Dorazilo oveľa viac ľudí, než sa pôvodne predpokladalo, a okuliare sa postupne minuli. „Sme veľmi radi, že tunajšia spoločnosť z programu vyťažila oveľa viac, než sme predpokladali, ale mrzí nás, že sme museli odmietnuť ďalších niekoľko stoviek ľudí, ktorí urazili takú dlhú cestu. Samozrejme pre nich plánujeme ďalšiu akciu,“ hovorí Regina Lau.

Austrálsky tím dúfa, že sa opäť do roka vráti. Ale tieto skúsenosti poukazujú na zúfalú potrebu starostlivosti o oči 20 miliónov obyvateľov Srí Lanky. Aj keď je táto misia len malým krokom smerom k cieľu pomoci 2,5 miliarde ľudí na svete, ktorí trpia nekorigovaným videním, pre tých, ktorí už nové okuliare dostali, sa zmenil celý život.

***

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Potrebujete jednoohniskové alebo multifokálne okuliarové sklá (progresívne okuliarové šošovky), ktoré sú vhodnejšou náhradou za bifokálne sklá? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.varilux.cz vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus. Odporúčané optiky ponúkajú multifokálne sklá Varilux i iné okuliarové šošovky tradičného výrobcu Essilor.

 

Nie je možné pridávať komentáre.