Top
Farba očí o nás veľa napovie

Farba očí o nás veľa napovie

Akú máte farbu očí? Ak zelenú, tak je vaša farba očí najvzácnejšia. Naopak hnedé oči má približne 90 % všetkých ľudí. Čo ktorá farba napovedá o jej nositeľovi?

Vedeli ste, že väčšina detí sa narodí s modrou alebo sivomodrou farbou očí? Skutočné zafarbenie sa naplno prejaví až do troch rokov. Najčastejšie sa oči vyfarbia do hneda, pretože tmavšie odtiene sú silnejšie. Zafarbenie oka závisí od množstva pigmentu v dúhovke. Oči tmavšej farby obsahujú dostatok pigmentu, modrookí a zelenookí ľudia majú v dúhovke pigmentu menej. Po narodení ale dúhovka takmer žiadny pigment neobsahuje, preto je väčšina detí modrooká.

Hovorí sa, že oči sú bránou do duše. Podľa vedcov zo švédskej Univerzity Örebro skutočne súvislosť medzi farbou očí a osobnosťou človeka existuje. Vo svojej štúdii sledovali farbu očí u 428 osôb a porovnávali ju s rôznymi osobnostnými znakmi.

Tmavo hnedé oči

Tmavé, až čierne oči, znamenajú rodeného vodcu. Čierne oči sa objavujú zriedka a ostatným ľuďom pripadajú tajomné, ale i seriózne. Podľa psychológov bývajú ľudia s tmavou farbou očí uzatvorení do seba a tiež vernými priateľmi. Sú pracovití, inteligentní a duchovne založení.

Tmavé oči sú ale náchylnejšie na vznik sivého zákalu.

Hnedé oči

Hnedookí ľudia bývajú optimisti. Sú spoľahliví, nezávislí a kreatívni. Tiež sú považovaní za praktických, sebavedomých a radi sa starajú o druhých. Podľa niektorých štúdií chodia ľudia s hnedými očami neskoro spať a ráno sa im horšie vstáva. Podľa štúdie, ktorú uskutočnila Karlova univerzita v Prahe, sú ľudia s hnedými očami lojálni, úctyhodní a láskaví.

Modré oči

Ostatní ľudia často vnímajú modrookých ako nedôveryhodných alebo slabých. Opak je ale pravdou, bývajú prirodzene silní vo vnútri i navonok. Zároveň sú veselí, úprimní a inteligentní. Nemajú radi rutinu, majú dobré pozorovacie schopnosti a vždy hľadajú kompromis.

Modrookí ľudia sú náchylnejší na degeneráciu sietnice a melanómy dúhovky.

Sivé oči

Tí, ktorí majú sivé oči, musia vynaložiť veľké úsilie, aby ich ostatní brali vážne. Obvykle sú veľmi vyrovnaní, starajú sa o ostatných a majú hlboké emócie. Sivookí ľudia bývajú kreatívni a s pozitívnym prístupom. Bývajú roztopašní a obľúbení v spoločnosti.

Orieškovo hnedé oči

Orieškové oči obsahujú hnedú i zelenú farbu. Vedľa lieskového orecha sú pripodobňované tiež jantáru. Väčšina ich nositeľov sú odvážni a spontánni.

Zelené oči

Zelená farba očí je vnímaná ako sexy. Pritom ich má len hŕstka ľudí, okolo dvoch percent svetovej populácie. Takí ľudia môžu byť dominantní i jemní, opatrní i silní. Vyhľadávajú známosti na celý život, sú nezávislí, inteligentní a zvedaví. Bohužiaľ ale tiež žiarliví. Túžia po blahobyte a pokoji.

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.

 

Nie je možné pridávať komentáre.