Top
Každé 20. dieťa postihuje tupozrakosť! Odhaľte ju včas

Každé 20. dieťa postihuje tupozrakosť! Odhaľte ju včas

Tupozrakosť čiže amblyopia je chyba, pri ktorej dochádza kzníženej schopnosti videnia na jedno alebo na obidve oči. Spôsobuje, že mozog obchádza oko so zníženou zrakovou ostrosťou a nepoužívaním vytvorený obraz. Ak tento problém nie je odhalený včas a liečený, môže dieťa postihnuté oko prestať využívať po zvyšok svojho života. A nepomôžu ani dioptrické okuliare.

Tupozrakosť môže byť až taká silná, že po zakrytí zdravého oka dieťa uvidí iba predmety do jedného metra od neho, a to väčšinou len obrysovo. Dieťaťu tak v budúcnosti hrozí zvýšené riziko oslepnutia, po úraze zdravého oka by sa len minimálne dokázalo orientovať v priestore.

Nepodceňujte prevenciu

Je teda nutné tupozrakosť začať liečiť včas, a to ideálne do 4 rokov dieťaťa. S pribúdajúcim vekom úspešnosť liečby klesá. Prvé vyšetrenie zraku vášho dieťatka by malo byťurobené detským lekárom v 6 mesiacoch a potom pravidelne kontrolované.

Ako tupozrakosť poznať?

Ak pozorujete časté zakopávanie dieťaťa, vrážanie do vecí, vyhýbanie sa niektorým hrám, časté skláňanie hlavy na bok či žmúrenie očí, môže mať problém so zrakom. Navštívte preto lekára, ktorý vášho potomka vyšetrí a zistí prípadnú očnú chybu.

Amblyopia trápi najčastejšie deti postihnuté škúlením, s vyššou dioptrickou chybou, po úraze oka či po sivom zákale alebo deti s predpokladom dedičnosti zrakových chýb. Tupozrakosť sa lieči okuliarovou korekciou, zakrývaním zdravého oka na niekoľko hodín denne, aby postihnuté oko bolo nútené pracovať, a pleoptickým cvičením, ktoré trénuje choré oko.

Potrebuje vaše dieťa dioptrické okuliare?

Nebojte sa, malé deti si na okuliare ľahko zvykajú. V súčasnosti už navyše nemusia nosiť nevzhľadné rámy. Môžete si vybrať zo širokej ponuky krásnych rámov najrôznejších farieb, ktoré nadchnú aj malé parádnice a štýlových chlapcov.

A aké zvoliť do rámov pre deti sklá?

Ideálnou voľbou sú okuliarové sklá z materiálu Airwear, ktorý je ľahší a tenší než bežné šošovky, takže vaše dieťa zbytočne nezaťažujú. Navyše je materiál prakticky nerozbitný, tak sa nemusíte báť, že by si váš malý nezbedník okuliare zničil a sám sa o črepiny poranil.

Na každodenné nosenie sú vhodné číre okuliarové sklá Crizal Kids UV, ktoré chránia citlivé detské oči aj pred UV žiarením. Sú odolné voči škrabancom a ľahko sa čistia.

Do školy, na počítač a sledovanie televízie sú určené okuliarové šošovky Crizal Kids Prevencia, ktoré filtrujú škodlivé modrofialové svetlo.

Viac informácií nájdete na www.crizaljunior.sk.

 

 

Nie je možné pridávať komentáre.