Top
Lacné okuliare zo supermarketu sa vám môžu vo výsledku nemilo predražiť

Lacné okuliare zo supermarketu sa vám môžu vo výsledku nemilo predražiť

„Prečo by som mal platiť ťažké peniaze za okuliare na mieru, keď s tými zo supermarketu vidím tiež dobre, a navyše stály len pár korún?“ Položte si radšej otázku, ako veľmi vám záleží na vašom zdraví.

Tiež si kupujete okuliare na čítanie v obchode? Len si vyskúšate, s ktorými vidíte najlepšie, a tie si kúpite? Okuliare zo supermarketu môžu vášmu zraku veľmi uškodiť, obzvlášť, keď si ich „naordinujete“ sami a nenavštívite očného lekára alebo optometristu.

Hotové okuliare plne vyhovujúlen stotine nositeľov

Okuliare sú zdravotnícka pomôcka, ktorá musí byť zhotovená presne podľa vašich potrieb. Oči väčšinou potrebujú každé inú dioptriu a každý z nás má zreničky inak ďaleko od seba. Ak nie je ohnisko okuliarovej šošovky správne centrované na stred zrenice (PD), môže dochádzať k tzv. prizmatickému efektu. Oči sa pri nesprávnej korekcii viac namáhajú a začne vás bolieť hlava i oči, trápi vás skreslené videnie, závraty, mdloby a problémy s koncentráciou. Navyše hrozí riziko, že včas neodhalíte vážnejšie očné choroby. Okuliare zo supermarketu nepočítajú ani s astigmatizmom. Ponúkajú len rovnaké dioptrické hodnoty pre obe oči a univerzálne PD pre všetkých.

Nízka cena na úkor kvality

Sklá hotových okuliarov na čítanie sú väčšinou zhotovené z lisovanej fólie, ktorá nielen že neponúka vhodné úpravy ako antireflex alebo tvrdenie, ale dokonca nespĺňa ani základné optické vlastnosti. Čo sa týka kvality materiálu, celkovo na hotové okuliare na čítanie niesú kladené vysoké nároky. Pre vaše oči sú skôr záťažou a rozhodne niesú vhodné na každodenné používanie.

Pred okuliarmi na čítanie zo supermarketu varuje aj česká obchodná inšpekcia

Česká obchodná inšpekcia ČOI na svojich internetových stránkach uvádza, že používaním hotových dioptrických okuliarov na čítanie môže dôjsť nielen k primárnemu poškodeniu zraku, ale následne aj ku komplikáciám sekundárneho charakteru.

Zverte sa radšej do rúk odborníka, ktorý vám presne zmeria zrak a odporučí sklá okuliarov podľa vašich potrieb a životného štýlu. Hotové okuliare na čítanie nikdy plne nenahradia individuálne zhotovené okuliare podľa predpisu na mieru vašim potrebám.

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej náš blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk.

 

Nie je možné pridávať komentáre.