Top
Pozor na UV žiarenie, chráňte nielen pokožku, ale i oči

Pozor na UV žiarenie, chráňte nielen pokožku, ale i oči

V lete na nás pôsobia silné UV lúče. Dnes už každý vie, že by mal chrániť svoju pokožku kvalitným krémom s UV filtrom, ale slnečné okuliare používame málokedy. A často si kupujeme v stánku len okuliare so zatmavenými sklami bez dostatočnej ochrany pred slnečným žiarením. To je ale veľká chyba.

Opaľovanie na slniečku nám zlepšuje náladu a dodáva krásny tón pleti, ale vo väčšej miere škodí. Intenzívne vystavenie očí UV žiareniu môže vyvolať zápal spojiviek, začervenanie, slzenie a štípanie. Dlhodobé pôsobenie slnečných lúčov môže spôsobiť poškodenie sietnice, vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, rakovinu kože očného viečka alebo predčasný vznik sivého zákalu, ktorý môže vo vyššom veku skončiť slepotou.

O poškodení šošovky a sietnice nemusíte niekoľko rokov vedieť

Väčšinu škodlivých ultrafialových lúčov zachytávajú spojivka s rohovkou, ktoré chránia citlivú očnú šošovku a sietnicu. Pri nadmernom pôsobení UV žiarenia sa ale spojivka a rohovka nenávratne poškodzujú a ich ochranná funkcia slabne. Môžu tak vznikať akútne zápaly, ktoré sú skutočne bolestivé a u alergikov prechádzajú aj do chronickej podoby. O poškodení šošovky a sietnice nemusíte vôbec vedieť aj niekoľko rokov, škody sa postupne sčítajú a neskôr udrú v plnej sile.

Slnečné okuliare chránia nielen oči, ale aj ich okolie. Zabraňujú predčasnému vzniku vrások. Dokonalý komfort vám poskytnú dioptrické slnečné okuliare, ktoré sú dostupné aj vo vašich dioptriách.

Vedeli ste, že vás pred slnečnými lúčmi ochránia aj číre sklá?

Vyberajte okuliare s faktorom E-SPF*, ktorý označuje, akú celkovú ochranu zraku a pleti okolo očí proti UV žiareniu poskytujú. Čím vyššia je udávaná hodnota, tým lepšia je ochrana. E-SPF 25 tak znamená, že budete chránení pred slnkom 25x lepšie, než bez okuliarov.

Pri ochrane zraku pred UV žiarením nie je zafarbenie skiel podstatné. Záleží na materiáli a povrchovej úprave. Faktor E-SPF tak môžu mať aj vaše číre okuliarové šošovky, multifokálne okuliarové sklá či bifokálne sklá Varilux.

Okuliarové sklá s E-SPF faktorom na bežné nosenie

Pre každý deň sú ideálne číre okuliarové šošovky Crizal s indexom E-SPF 25. Chránia nielen oči a ich okolie, ale zároveň bojujú proti všetkým nepriateľom jasného videnia – prachu, vode, odtlačkom, škrabancom, odleskom a UV žiareniu. Pre slnečné dni sú priamo určené slnečné dioptrické sklá Crizal SUN a OPTIFOG SUN, ktoré ponúkajú ochranu E-SPF 50, teda 50x väčšiu, než keby ste si vyrazili bez okuliarov.

Polarizačné okuliarové sklá

Prevodičov a rybárov sú skvelou voľbou polarizačné okuliarové šošovky Xperio, ktoré odstraňujú odlesky a poskytujú tak maximálne zrakové pohodlie. Perfektne uvidíte, čo sa deje pod hladinou. Okuliarové šošovky tiež zlepšujú kontrastné videnie až o 75 % a za volantom získate kratší reakčnýčas. Pri rýchlosti 80 km/h zastavíte o 7 metrov skôr.

Samozafarbujúce okuliarové šošovky

Chvíľku neposedíte? Zvoľte samozafarbujúce okuliarové sklá Transitions Signature, ktoré sa dokonale prispôsobia svetelným podmienkam. V interiéri sú číre a vonku tmavé. Ak trávite veľa času vonku alebo v aute, sú pre vás perfektnou voľbou okuliarové šošovky Transitions XTRActive, ktoré reagujú nielen na UV žiarenie, ale aj na viditeľné svetlo krátkej vlnovej dĺžky. Sklá sa tak príjemne stmavia aj za čelným sklom automobilu.

Farebné okuliarové sklá

Vybrať si môžete tiež zo širokej škály tónovaných okuliarových šošoviek ESSICOLOR, alebo zrkadlových okuliarových šošoviek e-mirror.

Nezabúdame ani na ochranu očí detí

Pre deti sú určené okuliarové sklá Crizal Kids z materiálu Airwear, ktorý je 12x odolnejší voči rozbitiu a o 30 % tenší než bežná okuliarová šošovka, takže vaše deti o okuliaroch nebudú ani vedieť. Vďaka povrchovej úprave Crizal sú detské okuliarové šošovky navyše odolné proti odtlačkom, poškriabaniu, dažďu a prachu. Jednoducho sa čistia a deťom nevadia ani rušivé odlesky.

Chcete sa o dioptrických slnečných okuliaroch dozvedieť viac? Sledujte ďalej náš blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Ich zoznam nájdete na www.najdioptiku.cz.

 

* E-SPF vyvinula spoločnosť Essilor a bola schválená 3. nezávislou stranou, E-SPF 25 pre všetky okuliarové šošovky Crizal UV a Optifog na každodenné nosenie, mimo Essilor Orma® E-SPF = 10; E-SPF 50+ pre všetky okuliarové šošovky Crizal Sun UV, mimo Essilor Orma® E-SPF 25. Samotný výkon okuliarových šošoviek: E-SPF vylučuje priame vystavenie oka, ktoré závisí od externých faktorov (nositeľova morfológia, tvar okuliarového rámu, stav opotrebenia…). www.essilor.com

 

Nie je možné pridávať komentáre.