Top
Tri očné choroby, ktorým sa dá prevenciou včas predísť

Tri očné choroby, ktorým sa dá prevenciou včas predísť

Vidieť ako orol chce každý z nás aspoň do päťdesiatky. Realita je však iná, pretože už deti či mladí ľudia trpia poruchami zraku. Ak chcete zvýšiť šancu na bezchybný zrak do vysokého veku, povedzte áno vitamínom, dajte stop fajčeniu a nepodceňujte UV žiarenie.

Prevencia, prevencia, prevencia. Tieto slová nám v živote chýbajú. Za očným špecialistom chodíme až vtedy, keď je neskoro, keď je choroba vonku a je potrebné ju liečiť. Zoberte svoje zdravie do vlastných rúk – okrem preventívnych prehliadok rozmaznávajte oči každý deň. Týmito tipmi predídete napríklad syndrómu suchého oka, zelenému zákalu či zmiernite príznaky presbyopie.

Syndróm suchého oka

Všetci to poznáme:

  • Keď je vonku 35 stupňov, neostáva nám nič iné, iba si zapnúť klimatizáciu, pri ktorej však cítime, že naše oči trpia. Začnú svrbieť či páliť.
  • V dnešnej digitálnej dobe je raritou, ak niekto za počítačom netrávi aspoň niekoľko hodín denne. Smartfóny a počítače sú súčasťou nášho „denného menu”. Problém nastáva, keď nemáme počítač v správnej vzdialenosti pred očami, namáhame si krčnú chrbticu, začne nás bolieť hlava a potom aj oči. Opäť sa to prejavuje svrbením alebo celkovou únavou zraku.

Tieto príznaky sú indikátormi moderného civilizačného ochorenia – syndrómu suchého oka. Ide o nedostatok slzného filmu na povrchu rohovky, a preto oko svrbí, je podráždené alebo máte pocit, že sa v ňom usadilo cudzie teleso. Trpí ním až 20 % ľudí, medzi ktorými sú častejšie zastúpené ženy, a to najmä v období klimaktéria.

Aby ste predišli nepríjemným pocitom a zachovali si orlí zrak bez pocitov únavy, užívajte omega-3 mastné kyseliny, vitamín D3, A a E. Pomôžu tiež očné kvapky, ktoré vám poradí očný špecialista. Pravidelne sa hýbte na čerstvom vzduchu a pite veľa tekutín. Na unavené oči pomáhajú aj jednoduché cvičenia, o ktorých sme už na blogu písali.

Tip: Pri výskumoch sa zistilo, že rybí olej je jednoznačnou prevenciou proti vzniku syndrómu suchého oka. Z omega-3-mastných kyselín sú pre vás dôležité konkrétne dve: DHA (dokosahexaénová kyselina) a EPA (eikosapentaénová kyselina). Tie sa najviac nachádzajú v losose, makrele, sledi či sardinkách. Ak ste vegetariáni, kúpte si výživový doplnok, ktorý bude obsahovať uvedené zložky.

Zelený zákal (glaukóm)

Vedeli ste, že až 80 percentám oslepnutí by sa dalo zabrániť? Najviac ľudí prichádza o zrak v rozvojových krajinách, pretože nemajú dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Medzi očnými chorobami, pred ktorými sa dá chrániť, je aj zelený zákal, zvaný glaukóm. Prejavuje sa zvýšením vnútroočného tlaku a môže viesť aj k slepote.

Áno, býva tiež dedičný. Avšak dostatočná konzumácia vitamínu C znižuje očný tlak, a tým dáva dobrý predpoklad k prevencii choroby. Do svojho jedálnička pridajte zeaxanthín, ktorý chráni pred vplyvom ultrafialového žiarenia. Nájdete ho v listovej zelenine alebo vajíčkach.

Presbyopia

Pri presbyopii nehovoríme o očnej chorobe, ale o prirodzenom vývoji oka. Očná šošovka vekom stratí pružnosť, čo sa prejaví tým, že napríklad pri čítaní novín musíte zaostrovať. Presbyopia sa prejavuje od 40-teho roku života. Avšak keď vás bolia oči, nemusíte mať presbyopiu. Navštívte odborníka v starostlivosti o zrak, ktorý vás vyšetrí.

Keďže nejde o zrakovú chorobu, riešenie je jednoduché. Multifokálne (progresívne) okuliarové šošovky zabezpečia, aby ste videli perfektne na všetky vzdialenosti – do blízka, na strednú vzdialenosť aj do diaľky nerozmazane, bez plávajúceho efektu. Sú chránené povrchovou vrstvou Crizal, ktorá zabránia vlhkosti, znečisteniu, prachu, poškriabaniu a chránia váš zrak pred nebezpečným UV žiarením. Navyše, využite skvelú akciu, keď si do konca roka môžete kúpiť dva páry okuliarových šošoviek za zvýhodnenú cenu.

Šetrite si svoj zrak. Máte ho len jeden. 🙂

 

Nie je možné pridávať komentáre.