Top
Vedeli ste to? Zaujímavosti o ľudskom oku

Vedeli ste to? Zaujímavosti o ľudskom oku

Napriek tomu, že je oko najmenším orgánom v ľudskom tele, je tiež najzložitejším a zamestnáva takmer polovicu mozgu. Svoje oči si vážte, 80 % vašich spomienok tvorí to, čo ste videli.

Oči sú hneď po mozgu druhým najzložitejším orgánom ľudského tela. Svaly, ktoré zaisťujú ich pohyb, patria medzi najaktívnejšie svaly v ľudskom tele. Preto sa o veciach, ktoré sa udiali rýchlo, hovorí, že sa stali mrknutím oka. A aj keď si myslíte, že práve svojimi očami nehýbete, tak áno. Stále sa nepatrne pohybujú.

Ľudské oko dokáže mrknúť až päťkrát za sekundu, veď jedno mrknutie trvá približne 100 až 150 milisekúnd. A keď rozprávame, mrkáme častejšie.

Máme dve oči, aby sme mohli vidieť priestorovo a vnímať vzdialenosť. Každé oko vidí len časť reality, obrazy nám skladá dohromady mozog.

Veľkosť očí sa nemení, máme rovnakú už od narodenia. Všetky deti sa rodia farboslepé a bábätká vidia len na 40 centimetrov.

Zaujímavé tiež je, že ľudské oko vidí len tri farby – červenú, modrú a zelenú. Ostatné farby sú ich kombináciou. Pomocou mozgu dokážeme rozpoznať približne 10 miliónov farieb a niektoré ženy môžu vďaka zvláštnej mutácii vidieť ešte o milión farieb viac.

Jedným z najčastejších zranení oka je poškriabanie maskarou pri rannom líčení. A pri transplantáciách rohovky sa u ľudí ako náhrada používa rohovka z oka žraloka, ktorá sa svojou stavbou najviac podobá ľudskej rohovke.

Nie je možné kýchnuť s otvorenými očami. Naše oči sa tiež automaticky zatvárajú v prípade náhlej stresovej situácie a hroziaceho nebezpečenstva.

Text na monitore počítača obvykle čítame 25-krát pomalšie než na papieri. Vytlačte si tento článok a môžete si to vyskúšať.

Keď plačeme, tak tiež smrkáme, pretože sú slzy z oka odvádzané kanálikom do nosa. Slzy majú dokonca rôzne zloženie. Záleží na tom, či plačete od smútku, hnevu alebo radosti.

A v našich riasach žijú milióny miniatúrnych drobných organizmov!

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.

 

Nie je možné pridávať komentáre.