Top
Vedeli ste, že…? Niekoľko zaujímavostí o okuliaroch

Vedeli ste, že…? Niekoľko zaujímavostí o okuliaroch

Okuliare niesú vynálezom súčasnosti. Historicky prvá zmienka o nich pochádza už z 13. storočia, konkrétne z roku 1286, keď v Taliansku údajne vznikli prvé historicky doložené dioptrické okuliare.

Okuliare boli spočiatku výsadou bohatých a vzdelaných občanov, ako dosvedčujú fresky na významných stavbách. Však aj na samotnom vývoji okuliarov na čítanie sa podieľali filozofi, matematici, mnísi, fyzici, astronómovia, mikroskopisti i chemici. Veľký dopyt po korekčných pomôckach zraku nastal po vynájdení kníhtlače v roku 1456.

Sú okuliare ešte staršieho dátumu?

Už okolo roku 1000 n. l. používali starší mnísi s presbyopiou na štúdium textov tzv. čítací kameň. Slnečné okuliare vraj odnepamäti nosili Eskimáci. Pred ostrým slnkom ich chránili výrobky z kosti, dreva alebo kôry s úzkymi štrbinami na oči. V 12. storočí používali čínski sudcovia doštičky z tmavej odrody kremeňa, aby na nich nebolo poznať ich názor alebo emócie.

V Kambodži bolo v 60. a 70. rokoch 20. storočia nosenie okuliarov životu nebezpečné. Vládol tu brutálny komunistický režim Červených Kmérov, ktorí okrem iného posielali do likvidačného tábora práve nositeľov okuliarov, pretože to bol pre nich dôkaz vysokej inteligencie.

Ďalšie zaujímavosti o okuliaroch

V minulosti sa sklá namiesto dnešných plusových a mínusových delili na staré a mladé.  Šošovky boli vyrábané z materiálu nazývaného beryl.

S okuliarmi vraj vyzeráme múdrejšie. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Ophthalmology sú ale ľudia, ktorí nosia okuliare, múdrejší skutočne! Zo štatistík totiž vyplýva, že je dosiahnutie vyššieho vzdelania spojené aj s vyšším výskytom krátkozrakosti. Rozvoj chyby zraku tu nesúvisí s biologickými faktormi, ale trávením času čítaním, sledovaním televízie a sedením pri počítači.

Akcia na multifokálne sklá Varilux

Už len do konca decembra môžete využiť akciu 1+1 na multifokálne sklá Varilux – dva páry za cenu jedného. Multifokálne okuliarové sklá sú modernou alternatívou pre tých, ktorí doteraz nosili bifokálne sklá alebo striedali okuliare na blízko a do diaľky. S multifokálnymi okuliarovými sklami Varilux krásne uvidíte na všetky vzdialenosti!

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.

 

Nie je možné pridávať komentáre.