Top
Astigmatizmus postihuje vo väčšej či menšej miere mnohých z nás

Astigmatizmus postihuje vo väčšej či menšej miere mnohých z nás

Astigmatizmus je cylindrická očná chyba, ktorá výrazne zhoršuje kvalitu videnia. Prejavuje sa horšou zrakovou ostrosťou a zlým vnímaním detailov a kontrastov. Mnohí z nás vôbec netušia, že ich astigmatizmus tiež trápi.

Príčinou astigmatizmu je najčastejšie nerovnomerné zakrivenie očnej rohovky. Tá je v jednej alebo oboch osách zakrivená, lúče svetla sa teda lámu rozdielne a nedokážu sa spojiť na sietnici do jedného bodu.

Nízka veľkosť očnej chyby nemusí byť vôbec zrejmá, ale pri vyšších stupňoch sa objavuje znížená ostrosť videnia, zhoršené vnímanie detailov a kontrastov a pokrivený alebo deformovaný obraz. Astigmatizmus môžu sprevádzať tiež bolesti hlavy, pálenie očí alebo únava.

Ako zistím, že mám astigmatizmus aj ja?

Rozsah vášho astigmatizmu zistí lekár pri očnom vyšetrení. Uvádza sa v tzv. cylindrických dioptriách s počtom uhlových stupňov osi.

Ako sa lieči?

Astigmatizmus ide často ruka v ruke s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Nemožno ho ale korigovať bežnými okuliarovými sklami, ktoré majú iba plusovú alebo mínusovú dioptriu. Potrebné sú tórické okuliarové sklá, ktoré ovplyvňujú smer dopadu svetelných lúčov a korigujú tak asymetrické zakrivenie rohovky. Chybu môžete riešiť tiež laserovým alebo vnútroočným zákrokom.

Chcete sa o okuliarových sklách dozvedieť viac? Sledujte ďalej náš blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Ich zoznam nájdete na www.najdioptiku.sk.

 

Nie je možné pridávať komentáre.