Top
Doprajte Vianoce svojim očiam

Doprajte Vianoce svojim očiam

Možno sa pýtate samých seba, čo také špeciálne by ste mohli urobiť pre svoj zrak počas sviatkov. Pravda je taká, že je toho mnoho. V priebehu každého dňa sú totiž oči vystavené obrovskej záťaži. Okrem počítačov a obrazoviek všetkých mobilných zariadení, na zrak vplýva aj stres, nezdravý životný štýl či nečistoty, ktoré sú v prostredí všade navôkol. Práve Vianoce môžu byť obdobím, keď svojim očiam doprajte dokonalú regeneráciu a starostlivosť.

Zbohom, vianočný králik!

Pri vianočných nákupoch sa ženy rady odmeňujú rôznymi drobnosťami, alebo si pod stromček želajú kozmetické sady či kazety plné krásnych a voňavých prípravkov na líčenie. Kozmetické predajne bývajú preto počas adventu plné lákavých vzoriek, ktorým je ťažké odolať. S výberom a skúšaním „beauty“ produktov, a najmä tých, ktoré sú určené na oči, však opatrne. Nerobte zo svojho zraku pokusného králika. Vyhýbajte sa najmä otvoreným tubám, ktoré mal v rukách niekto iný. Takto zbytočne riskujete, že si do oka zanesiete infekciu. Pre oči sú najlepšie jednorazové vzorky alebo testovanie produktu v domácich podmienkach. Ak si máte dať záväzok do nového roka, tak určite nezabudnite venovať dostatok času rannému líčeniu. Nanášanie maskary či očných tieňov tesne pred odchodom z domu alebo nebodaj za jazdy v autobuse či v aute na červenej môže byť pre vaše oči dosť nepríjemným „zážitkom“.

Cena za nežnosť

Určite sa oplatí investovať do kvalitných produktov na starostlivosť o očné okolie, ktoré zbavia vaše oči všetkých nánosov make-upu, jemnú pleť v tejto oblasti citlivo ošetria, zvláčnia alebo vytvoria vyživujúci podklad pre ďalšie líčenie. Základom výbavy každej ženy je teda spoľahlivý odstraňovač očného make-upu. Bez dokonalého odlíčenia ani nechoďte do postele. Samozrejme, samotný prípravok by nemal byť agresívny a rovnako by nemal byť hrubý ani spôsob, akým sa zbavujete make-upu. Na drhnutie úplne zabudnite, pri kvalitných produktoch stačí prípravok naniesť na vatový tampón, priložiť, nechať pár sekúnd pôsobiť a potom zvyšky make-upu jemne zotrieť. Skvelým pomocníkom je aj dobrý očný krém, ktorý okolie očí nepodráždi, ale, naopak, dobre vyživí a „napumpuje“ novou energiou. Používať ho môžu rovnako ženy aj muži.

Chce to viac kyslíka

Ideálne je, ak počas sviatkov obmedzíte pozeranie televízora či sledovanie sociálnych sietí a vymeníte ich za iné činnosti, napríklad čítanie knihy alebo časopisov, ktoré ste si počas predchádzajúceho obdobia nakúpili, ale nemali ste čas poriadne si ich prelistovať. Odporúčame však tráviť čo najviac voľných chvíľ na čerstvom vzduchu, pretože aj naše oči nezriedka fungujú na „kyslíkový dlh“. Skvelé sú tiež pohybové aktivity, ktoré vyžadujú precvičovanie zraku a postreh, ako sú hokej či rozličné halové loptové hry, napríklad tenis, squash alebo volejbal. Pomôže však aj obyčajné pexeso, ktoré sa zahráte spolu s deťmi. Na horách zasa nezabúdajte na slnečné okuliare s dobrým UV filtrom, ktorý váš zrak ochráni pred silným žiarením.

Maškrty pre oči

Jedna z vecí, na ktoré sa mimoriadne tešíme, je vianočné hodovanie. Avšak, i sviatočné vyjedanie chladničky má svoje medze. Kvôli vyváženiu stravy by ste do svojho jedálneho lístka mali rozhodne zakomponovať aj dostatok zdravých potravín, obsahujúcich množstvo antioxidantov. Okrem preslávenej mrkvy sú pre samotný zrak mimoriadne prospešné aj marhule (v zime pokojne voľte sušené), čučoriedky, brokolica, špenát, kapusta či ďalšia listová zelenina, obsahujúca luteín a zeaxantín, ktoré chránia sietnicu oka pred poškodením. Zanedbávať netreba ani ryby, ako sú treska, makrela či tuniak, ktoré sú zdrojom mastných kyselín a látok ideálnych pre zvlhčovanie očí. V konečnom dôsledku sa netreba vyhýbať ani vajíčkam. Ak ich konzumujete s mierou, dostávate do tela aj veľa luteínu, lecitínu či cysteínu, ktoré pôsobia ako prevencia proti šedému zákalu.

Bezpečne na cestách

Určite potvrdíte, že očiam dá v zime zabrať najmä šoférovanie. Rýchle stmievanie, nepríjemné šero, odrazy svetiel ostatných áut, snehové víchrice či husté mliečne hmly vedia skomplikovať aj obyčajnú cestu z práce. Oči preto nutne potrebujú pomoc. Experti na vývoj okuliarových šošoviek prišli na spôsob, ako zlepšiť denné aj nočné videnie v tma a v zhoršených poveternostných podmienkach. Vymysleli technológiu Reflect Control, ktorá kombinuje dizajn okuliarových šošoviek so špeciálnou povrchovou úpravou a zároveň rozširuje zorné pole vodičov. Zabraňuje tak dráždivému efektu, ktorý vzniká pri rozdielne intenzívnych zdrojoch sveta, a výrazne zvyšuje kontrast aj v zlých svetelných podmienkach.

Na dobrú noc

Dostatok oddychu je alfou a omegou zdravého organizmu a prejaví sa, samozrejme, aj na vašich očiach. Hovorí sa však, že najlepšie sa vyspíme v absolútnej tme, pretože len v tlmených svetelných podmienkach vie organizmus aktivovať tvorbu melatonínu – hormónu spánku. Ak teda nemáte ideálne prostredie, pomôže vám aj jednoduchá maska na spanie, ktorá môže byť dokonca milým a praktickým darčekom. Ešte pred samotným nočným odpočinkom môžete vyskúšať rozličné recepty starých mám, ktoré pomôžu unaveným či opuchnutým očiam, napríklad prikladanie vychladených vrecúšok čierneho čaju, rumančeku alebo koliesok čerstvej uhorky.

 

Nie je možné pridávať komentáre.