Top
Očné vyšetrenie nemusí byť pre vaše deti strašiakom. Ako na to?

Očné vyšetrenie nemusí byť pre vaše deti strašiakom. Ako na to?

Starostlivosť o zrak detí začína už od ich narodenia. V pôrodnici ich čaká prvé očné vyšetrenie a od troch rokov by mali každé dva roky podstúpiť preventívne prehliadky. Ako malé deti pripraviť na úkony, ktoré ich v ordinácii čakajú, aby sa ich nebáli?

Tupozrakosť a ďalšie očné choroby sa často naplno prejavia až v školskej lavici, kedy dieťa dobre nevidí na tabuľu alebo do zošitu. Veľakrát sa deťom kvôli nezistenej očnejchybe zhorší i prospech.

Tupozrakosť spôsobuje, že dieťa stráca na jedno alebo obidve oči schopnosť videnia a jeho mozog postihnuté oko obchádza. Nepoužíva tak ním vytvorený obraz. Časté je tiež škúlenie, teda strabizmus. Keď samo nezmizne do 6. mesiaca, malo by sa začať riešiť, než spôsobí aj ďalšie očné chyby. Je dôležité problém odhaliť a začať riešiť včas. Čím je dieťa staršie, tým horšie sa zrakové funkcie obnovujú.

Malým deťom ale nemôžeme jednoducho vysvetliť, prečo mu bude cudzia osoba siahať okolo očí a znehybňovať hlavu. Môže sa cítiť ohrozené a celé vyšetrenie v strese preplakať. Na druhú stranu ale nie je dobré vyšetrenie odkladať na dobu, až „z toho bude mať rozum“. Čas je vo vývoji zraku dieťaťa vzácny.

Čo sa bude v ordinácii diať?

Hlavným vyšetrením je vyšetrenie zrakovej ostrosti do diaľky a do blízka. Na to slúžia obrázky, symboly, znaky, písmená a číslice. U najmenších detí, ktoré ešte nerozprávajú, sa využíva test preferenčného videnia. Vždy sa na krátku dobu zakryje jedno oko, najčastejšie náplasťovým okluzorom či okluznými okuliarmi, zatiaľ čo druhým okom dieťa sleduje ponúkaný podnet, ideálne jeho obľúbenú hračku, ktorú so sebou do ordinácie môže vziať, aby sa cítilo viac v bezpečí.

Nasleduje vyšetrenie dioptrických chýb, kedy sa dieťa pozerá každým okom do prístroja. Lekár použije ručný refraktometer a zľahka sa dotkne čela dieťaťa.

Lekár tiež pomocou otfalmoskopu vyšetrí predný segment a očné pozadie. Na toje potrebné, aby sa priblížil blízko k oku dieťaťa a dotkol sa jeho čela a očných viečok.

Ďalej lekár zisťuje, ako spolu oči spolupracujú a skúša orientačný test priestorového videnia. Na to je potrebné, aby si dieťa nechalo striedavo zakryť vždy jedno oko a druhým dokázalo sledovať ponúkaný predmet.

Pri niektorých zrakových diagnózach je nutné tiež vyšetrenie vnútroočného tlaku, ktoré sa vykonáva pohmatom lekára na viečka očí a tonometrom. Pripravte svoje dieťa na prúd vzduchu, ktorý do oka slabo fúkne.

Na bežné vyšetrenie očí je tiež nutné ich rozkvapkanie. Kvapky dočasne vyradia akomodáciu a rozšíria zorničky. Tieto kvapky ale štípu a dieťa je potom chvíľu citlivé na svetlo.

Ako pripraviť dieťa na očné vyšetrenie?

Najdôležitejšie je, aby sa vyšetrenia v prvom rade nebál rodič. Dieťa totiž vycíti, keď je jeho mamička alebo ocko nervózny, a začne sa tiež báť. Zoznámte sa s jednotlivými úkonmi, ktoré vás v ordinácii čakajú, nech na ne môžete vopred pripraviť aj svojho potomka.

Na vonkajšie vyšetrenie oka môžete niekoľko dní pred plánovaným vyšetrením trénovať hladením dieťaťa po tvári a dotykmi na očnom viečku. Výborne funguje tiež hra na vyšetrovanie oka plyšovému medvedíkovi.

Na zakrytie oka pri vyšetrovaní druhého sa môžete hrať na zakrývanie oka dlaňou alebo hračkou. Najprv si zakryjete oko sami, potom necháte dieťa, aby zakrylo oko vám, a potom vy dieťaťu. Pritom si budete ukazovať zaujímavé obrázky.

Na meranie refraktometrom trénujte pozeraním sa polepenou rolkou od toaletného papiera alebo pozeraním sa do kaleidoskopu. Meranie vnútroočného tlaku zase môžete nacvičiť fúkaním do oka ústami cez trubičku. Dieťa by celé následné vyšetrenie malo brať ako hru. Nezabudnite ho potom odmeniť!

Crizal Kids – okuliarové sklá pre vaše deti

Priamo pre deti boli špeciálne vyvinuté okuliarové sklá Crizal Kids. Zhotovené z revolučného materiálu Airwear, ktorý je ľahký a prakticky nerozbitný. Číre okuliarové sklá Crizal Kids UV sú vhodné na každodenné nosenie. Chránia citlivé detské oči pred škodlivým UV žiarením, sú odolné voči škrabancom a ľahko sa čistia. Do školy, na počítačové hry a sledovanie televízie sú zase určené okuliarové šošovky Crizal Kids Prevencia, ktoré filtrujú škodlivé modrofialové svetlo.

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo saspýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.

 

Nie je možné pridávať komentáre.