Ako prebieha očné vyšetrenie?
Nepodceňujte pravidelné očné vyšetrenie, mali byste naň dochádzať každý rok. Môžete tak včas odhaliť prípadné problémy a budete mať vždy správnu korekciu zraku.
Očné vyšetrenie odhalí nielen potrebné dioptrie na blízko a do diaľky, ale aj prípadné vážne choroby. Po štyridsiatom roku veku sa navyše každých desať rokov strojnásobuje riziko ochorení porúch videnia a slepoty. Vyšetrenie zraku pomôže odhaliť aj VPMD (vekom podmienenú makulárnu degeneráciu), cukrovku alebo rakovinu.
Aké okuliarové sklá potrebujete, presne určuje meranie refrakcie. Optometrista vám do skúšobnej obruby postupne vkladá šošovky s rôznymi dioptriami a na základe vášho vnemu určí prípadnú krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Vašim deťom pomôže určiť vhodné okuliarové sklá retinoskopia. Zatiaľ čo sa dieťa pozerá do diaľky, lekár mu z rôznych uhlov svieti do očí a vyhodnocuje údaje z pohybu červeného reflexu, ktorý vzniká odrazom svetla od sietnice vyšetrovaného oka.
Komplexné vyšetrenie zraku ale nemá za úlohu zistiť len potrebné dioptrie
Pri očnom ošetrení sa tiež postupne zakrývajú vaše oči a vy máte za úlohu zameriavať na vzdialené a blízke predmety. Týmto testom sa zisťuje prípadné škúlenie.
Výška vnútro-očného tlaku sa zase určuje pomocou tonometrie. Tlak vo vnútri oka sa presne vypočíta vypustením slabej dávky vzduchu na jeho povrch. Pri zvýšenom vnútro-očnom tlaku je tiež vyššie riziko vzniku zeleného zákalu.
Príznaky možnej infekcie alebo iného ochorenia oka lekár určí pomocou štrbinovej lampy –biomikroskopu, s ktorým uvidí oko vo veľkom zväčšení.
Nájdite svoju optiku
Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo saspýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.sk vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.