Top
Ako riešiť krátkozrakosť a ďalekozrakosť?

Ako riešiť krátkozrakosť a ďalekozrakosť?

Refrakčné chyby trápia mnohých z nás. Ako sa prejavuje krátkozrakosť a ďalekozrakosť? A ako ich riešiť? Zdravie je dôležité, najmä keď sa týka nášho zraku.

Krátkozrakosť

Zdá sa vám, že vidíte dobre? Na blízko rozlišujete všetky detaily a čítanie vám nerobí problém, ale nerozpoznáte číslo prichádzajúceho autobusu a z diaľky na vás mávajú ľudia s rozmazanými tvárami, takže netušíte, kto by to mohol byť? Potom vás zrejme trápi krátkozrakosť (myopia).

Krátkozrakosť je stav, keď oko nedokáže správne zaostriť na vzdialené predmety. V čím mladšom veku sa myopia objaví, tým vyššie hodnoty spravidla dosiahne. Ľahká a stredná krátkozrakosť obvykle začína okolo puberty a po dosiahnutí dospelosti sa dioptrie prestávajú zvyšovať. Ťažká krátkozrakosť začína v skorom detstve a máva tendenciu na výrazné zhoršovanie, ktoré sa ani v dospelosti nezastavuje. Môže byť tiež spojená s očnými chorobami,ako je sivý alebo zelený zákal.

Krátkozrakosť sa koriguje „mínusovými“ dioptriami, ktoré obraz posunú dozadu na sietnici, abyste všetko videli ostro a jasne.

Ďalekozrakosť

Zhoršené videnie na blízko sa prejavuje nielen po štyridsiatke ako súčasť prirodzeného starnutia oka, ale aj u malých detí. Ďalekozrakosť (hypermetropia) vzniká, keď je oko napríklad príliš krátke na to, aby sa zrak mohol zaostriť na blízke predmety. Často túto očnú chybu sprevádzajú aj problémy so zhoršením videnia do diaľky.

Ďalekozrakosť býva obvykle prítomná už pri narodení a v priebehu dospievania sa skôr znižuje. Po dosiahnutí dospelosti sa väčšinou výraznejšie nemení. V strednom a vyššom veku ale túto refrakčnú chybu subjektívne viac vnímame, pretože sa nám zhoršujú akomodačné schopnosti. Môžeme tak pociťovať postupné zhoršovanie.

Pri ďalekozrakosti je obraz vytváraný za sietnicou, vhodnou korekciou sú teda „plusové“ šošovky, ktoré obraz posunú vpred na sietnicu.

Aké okuliarové sklá zvoliť?

Štandardným riešením krátkozrakosti a ďalekozrakosti je nosenie jednoohniskových dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Existujú dva typy jednoohniskových okuliarových šošoviek – sférická plocha okuliarovej šošovky, ktorá je vhodná pre každého, a asférická plocha okuliarovej šošovky, ktorá je plochejšia a viac estetická. Druhý variant je vhodný najmä pre tých, ktorých trápia vysoké dioptrie.

Akcia na multifokálne sklá Varilux

Až do konca decembra môžete využiť akciu 1+1 na multifokálne sklá Varilux – dva páry za cenu jedného. Multifokálne okuliarové sklá sú modernou alternatívou pre tých, ktorí doteraz nosili bifokálne sklá, striedali okuliare na blízko a do diaľky alebo začali pociťovať problémy s čítaním malých písmen.  S multifokálnymi okuliarovými sklami Varilux krásne uvidíte na všetky vzdialenosti!

Chcete sa o okuliarových šošovkách dozvedieť viac? Sledujte ďalej blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Zoznam odporúčaných optík nájdete na www.najdioptiku.cz vrátane možnosti filtrovať optiky vybavené simulátorom virtuálnej reality Nautilus.

 

Nie je možné pridávať komentáre.