Top
Sú moje okuliare polarizačné?

Sú moje okuliare polarizačné?

S touto otázkou sa stretávam veľmi často. Aj keď väčšina ľudí vôbec nevie, ako polarizačné okuliare fungujú a pre koho sú vhodné. Diskusia na tému polarizácia je dlhšia a veľmi rada to svojim pacientom vysvetlím. Najmä tým horlivým a bezradným, ktorí mesiace pred dovolenkou v zahraničí užívajú betakarotén, obiehajú lekárne,  pravidelne dopĺňajú lekárničku a opaľovacie krémy majú zoradené od stredných až po najvyššie faktory :-).

Polarizačné okuliarové šošovky a polarizácia

Polarizačné okuliarové šošovky si neustále získavajú obľubu najmä vďaka svojej nepopierateľnej schopnosti odcloniť rušivé svetlo odrazené od vodorovných plôch (mokrá vozovka, snehová pokrývka, vodné plochy). Tým je pohľad cez ne čírejší a kontrastnejší (vidieť aj rybičky pod vodnou hladinou) a teda logicky zbavuje zrak optických šumov.

Princíp fungovania polarizačných okuliarov vychádza z prirodzenej polarizácie svetla odrazom od vodorovných plôch. Takto odrazené svetelné lúče sú prevažne polarizované rovnobežne s povrchom, zatiaľ čo svetlo, pochádzajúce priamo od slnka a väčšiny ostatných zdrojov svetla, polarizované nie je.  Polarizačné okuliarové šošovky sú konštruované tak, aby ich polarizačný filter prepúšťal iba svetlo polarizované kolmo k odrazovej ploche a neprepustil tak žiadne odrazom polarizované svetelné lúče.

Polarizačný filter prepúšťa tiež svetlo polarizované v jednej rovine. Ak ho umiestnime tak, aby priepustný smer bol orientovaný opačne k rovine polarizácie odrazeného svetla, toto nepotrebné žiarenie bude absorbované a nebude negatívne ovplyvňovať naše videnie. To je princíp funkcie polarizačných okuliarov. Zdá sa vám to komplikované? Najlepšia je osobná skúsenosť!

Jednoduchý test polarizácie

Či sú vaše okuliare polarizačné, môžete zistiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie je zájsť do očnej optiky, kde vám polarizáciu zmerajú. Doma zistíme polarizáciu na okuliaroch jednoduchým testom s mobilným telefónom. Pozrieme sa na dispej mobilu cez okuliare a pootočíme mobilom o 90 stupňov. Displej by mal zostať čierny.
Kto polarizačné okuliare ocenia najviac?

Jednoznačne šoféri – pohľad cez polarizačné okuliare výrazne eliminuje svetelné odrazy na vozovke, najmä ak je po daždi vlhká a dopadá na ňu priame slnko. Aj z bezpečnostných dôvodov umožnia tieto okuliare  rozoznať objekty na ceste (značenie, protiidúce autá, chodci či iné prekážky). Navyše polarizačné okuliare odclonia aj odrazy svetla na čelnom skle a zlepšia tak pohľad na palubnú dosku.

Športovci. Ak ste vyznávačmi cyklistiky, zimných  športov, či vodnopólisti, aj pre vás sú polarizačné okuliare ideálnou voľbou. Vozovka, sneh a vodná plocha absorbuje len malé množstvo svetla, väčšina sa ho odráža a môže znásobiť intenzitu žiarenia vstupujúceho do vašich očí. Polarizačné okuliare toto nepríjemné odrazené svetlo neprepustia a tak pomerne účinne ochránia váš zrak ako pri vode, tak na horách a celkovo v oblastiach s vysokou intenzitou slnečného žiarenia.

Rybári. Pohľad na vodnú hladinu je vskutku  nepríjemný aj keď je vonku krásne slnečné počasie, ktoré sa však excelentne odráža od vodnej plochy. Polarizačné okuliare toto odrazené svetlo odclonia a umožnia tak nerušený pohľad aj pod vodnú hladinu.

ROAD JPG

ROAD no glare JPG

Aké polarizačné okuliare sú k dispozícii?

Dioptrické – polarizačný filter obsiahnutý v dioptrickej okuliarovej šošovke umožňuje využiť výhody polarizačných okuliarov všetkým, ktorí zároveň potrebujú korekciu zraku.

Polarizačné okuliarové šošovky sú k dispozícii vo viacerých módnych farbách – hnedej, sivej, sivo-zelenej, modrej, nebesky modrej, fialovej a iných. Dioptrické, ba dokonca aj nedioptrické polarizačné okuliarové šošovky je možné doplniť o pestrú škálu povrchových úprav, od základného tvrdenia cez rôzne druhy antireflexných povrchových úprav.

Nedioptrické – ak aj nepotrebujete  korekciu zraku alebo nosíte kontaktné šošovky, polarizačné okuliare vám poskytnú dokonalý komfort vo videní.

Polarizačné okuliare chránia zrak pred škodlivým a nadmerným slnečným žiarením, znižujú námahu očí, sú prevenciou degeneratívnych zmien, uchovávajú dobrý zrak do neskoršieho veku, zvyšujú schopnosť zaostrovať, umožňujú vodičom výhľad proti slnku odrážajúcemu sa o mokrý, horúci alebo zasnežený povrch vozovky. Celkovo zvyšujú rozlišovaciu schopnosť, hĺbku ostrosti a jednoduchosť zaostrenia.

MUDr. Lucia Kvapilová
Lekárka v špecializačnom odbore oftalmológia

 

Nie je možné pridávať komentáre.