Top
Ako na suché oči? A čo je ich príčinou?

Ako na suché oči? A čo je ich príčinou?

Svrbia vás oči? Máte pocit, že máte v oku piesok a trápia vás ďalšie príznaky ako rozostrené videnie, opuch viečok, slzenie alebo začervenanie očí? Na vine nemusí byť okolité prostredie, ale napríklad alergia alebo menopauza.

Na prejavy syndrómu suchého oka má často vplyv prostredie, v ktorom sa pohybujete. Napríklad v zafajčených miestnostiach, vonku keď fúka vietor alebo v klimatizovaných priestoroch. Svoj podiel na ňom má aj dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek, stres a celodenná práca na počítači.

Nieste náhodou alergik?

Všímajte si, kedy sa u vás pocit suchých očí stupňuje. Ak sa tak stáva, napríklad keď je vo vašej blízkosti mačka alebo v čase peľovej sezóny, môžete trpieť alergiou. V takom prípade vám pomôžu antihistaminiká.

Ďalšou možnosťou je, že vás dostihla menopauza. Niektorí oční lekári si myslia, že dôvodom môže byť pokles hladiny hormónov podieľajúcich sa na tvorbe sĺz. Podľa Spoločnosti pre výskum zdravia žien trpí každoročne pocitom sucha v očiach v dôsledku menopauzy viac než 3 milióny žien. Patríte medzi ne?

Neriešený syndróm suchého oka môže viesť k väčším problémom

Nech už máte pocit suchých očí z akéhokoľvek dôvodu, navštívte svojho očného lekára. Pomôže vám nájsť najlepšie riešenie, ako sa problému zbaviť. Syndróm suchých očí je nielen nepríjemný, ale v niektorých prípadoch môže viesť aj k poškodeniu očného tkaniva, poruchám videnia a k zjazveniu rohovky alebo k zápalu rohovky či spojovky.

Pri ľahších formách syndrómu suchého oka vám lekár predpíše očné kvapky alebo očné masti a gély, ktoré sa aplikujú pred spaním. Pri závažnejších formách ochorenia je nutný chirurgický zákrok.

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte ďalej náš blog či Facebook, alebo sa spýtajte v najbližšej optike! Ich zoznam nájdete na www.najdioptiku.sk.

 

Nie je možné pridávať komentáre.